XXVI. AMFO v GALLERY NOVA

Amfo
02.05.2023

XXVI. AMFO v GALLERY NOVA

S veľkým úspechom

 

Aj keď tradícia neprofesionálneho umeleckého fotenia má u nás na osvete v Dunajskej  Strede minimálne 50-ročnú tradíciu,  tento rok  v  Trnavskom kraji je to dvadsiaty šiesty a veľmi úspešný ročník. V  rámci celoštátnej postupovej súťaže, ktorej odborným garantom a vyhlasovateľom je Národné osvetové centrum sa tento rok počíta 51-vé pokračovanie.

Trojčlenná porota – Ervin BARCZI, úspešný fotograf a niekoľkonásobný víťaz medzinárodných súťaží, PhDr. Dagmar Madarásová, odborná metodička ŽOS pre výtvarníctvo a fotografiu pracovala pod vedením JOZEFA KEPPERTA, Majstra ZSF., zakladateľa a čestného prezidenta Fotoklubu v Galante, ako aj dlhoročného riaditeľa Vlastivedného múzea v Galante. Na ocenenie a pre výstavu  vybrala dňa  14. marca 2023 zo 111 fotografií tie najlepšie. Súťažilo sa v kategóriách podľa veku – do 15 rokov, od 15-25 rokov a nad 25 rokov v oblasti samostatná fotografia. A potom to boli kategórie – diptych ,  cykly a seriály. Práve v týchto kategóriách sa nám už konečne prihlásili autori a boli veľmi úspešní. Dňa  26. IV. 2023 sme sa spoločne stretli v GALLERY NOVA na vyhodnotení a slávnostnom otvorení  výstavy. Pred tým  prebiehal odborný seminár, ktorého sa zúčastnili takmer všetci autori. Seminár bol rušný, výdatný  a veľmi konštruktívny. Účastníci sa dozvedeli veľa nového a aj medzi sebou si vymieňali skúsenosti. Členovia poroty individuálne posudzovali každé vystavené dielo, poradili  autorom v ďalšej tvorbe a  venovali sa  analýze jednotlivých fotografií.  Nešetrili  dobrými radami a skúsenosťami, ktoré počas dlhých rokov obaja  získali úspešnou  umeleckou  tvorbou i štúdiom.  Hudobným program slávnosť obohatili – poslucháč ZUŠ Dunajská Streda  ADAM VÖRÖS spolu so svojim hudobným pedagógom Mgr. JURAJOM ŠABOM. Početné publikum na domácej pôde privítala riaditeľka Osvety Mgr. Jana Svetlovská. Slávnostný príhovor mal Jozef Keppert, ktorý sa v úvode vyznal priam z dojatia a krásnych pocitov, z celkovej úrovne expozície. Veľmi ho potešil fakt, že kvalita fotografií je skutočne výrazne rastúca a osobitne ocenil  koncepciu inštaláciu výstavy /v réžii ŽOS/ , ktorá výrazne zdôraznila posolstvo jednotlivých fotografií, seriálov a cyklov. Ide o zvlášť pozitívnu správu do sveta, umocnenie pravých hodnôt nášho života a spoločnosti. Úcta k prírode a k životu.

Osobitne ho potešila bohatá diskusia seminára. Vyzdvihol aj profesionálnu prácu osvetárov, pretože  nie všade je zvykom pripraviť súťažiacim AMFO tak hodnotne inštalovanú a dvojjazyčne označenú výstavu ako to robí Žitnoostrovské osvetové stredisko, špecifické diplomy a hodnotné ceny. /Ďakujemeee/

Podujatie  bolo tento rok  prvýkrát aj s finančnou  podporou  Národného osvetového centra, čo zase oceňujú Osvetári. Pôsobia v okresoch v prvom kontakte. Vyhľadávajú talenty, podporujú ich, vytvárajú im možnosti sebarealizácie a vzájomnej konfrontácie a ukazujú im cestu na vyššie úrovne súťaží, nielen domáce, ale aj na medzinárodné.

Diplomy  a  ceny, ktoré dostali víťazi, venovalo ŽOS z vlastného rozpočtu.

Víťazné práce  postupujú  na krajskú súťaž v Skalici.

Mená víťazov si môžete pozrieť na webovej stránke :

https://www.osvetads.sk/amfo-51-rocnik-celostatnej-postupovej-sutaze-vystavy-amaterskej-fotografickej-tvorby

Všetkým gratulujeme !

Organizátorom podujatia je  Žitnoostrovské osvetové stredisko, zriaďovateľ TTSK,  pod vedením  odb. metodičky  PhDr. Dagmar Madarásovej. Podujatie aj výstava sú dvojjazyčné – v slovenskom i maďarskom jazyku.

S úctou ďakujeme firme MINIT za  dlhodobú podporu podujatia!

Výstava je prístupná v GALLERY NOVA do 19. mája 2023.

Vstup je zdarma!

 

Text : – sve –

Foto: Bc. J.K. Stefankovics

 

Videá

Embedded thumbnail for XXVI. AMFO v GALLERY NOVA

Obrázky