XXIII. Žitnoostrovské pastelky: Vitamín radostí a fantázie

Žitnoostrovské pastelky
15.06.2022

XXIII. Žitnoostrovské pastelky: Vitamín radostí a fantázie

Záštitu nad podujatím prevzal župan Trnavského kraja JOZEF VISKUPIČ

 

 

V piatok 10. júna 2022 sa uskutočnila konečne v plánovanom termíne a konečne v bežných podmienkach vernisáž s ocenením víťazov z medzinárodnej súťaže XXIII. ročníka ŽITNOOSTROVSKÉ PASTELKY v Galérii Žitnoostrovského múzea.

Do februárovej uzávierky bolo prihlásených takmer 1700 výtvarných diel detí vo veku od dvoch do sedem rokov. Odborná porota po nesmierne ťažkej voľbe vybrala 60 rovnocenných víťazov a dve Ceny poroty. V samotnej expozícii je až 227 obrazov od takého istého počtu autorov. Výstava je inštalovaná aj v GALLERY NOVA pri Žitnoostrovskom osvetovom stredisku. Prítomných so všetkých kútov Slovenska, z Maďarska a Bulharska privítal podpredseda TTSK JÓZSEF BERÉNYI. Jeho slová boli naplnené úprimným obdivom k umeleckým dielam detí, ale aj k práci učiteliek a učiteľov a taktiež k prístupu a podpore rodičov. Z hostí treba uviesť poslanca Trnavského samosprávneho kraja Mariana Soókyho, veľkého priateľa Pasteliek poslanca mesta Győr Tibora Diligensa, viceprimátora mesta Dunajská Streda Attilu Karaffu, viceprimátorku mesta Veľký Meder Ildikó Lapos a prednostu Okresného úradu Michala Deraja. Podujatia sa zúčastnili aj mnohí predstavitelia spoločenského života nášho kraja. Tento rok sme opäť potrebovali finančnú podporu od sponzorov a oslovili sme darcov – fyzické osoby a zástupcov firiem s prosbou o príspevok na nákup hračiek pre deti. Veľmi si vážime, že sme sa stretli s pochopením a vďaka ich podpore sme mohli udržať aj vysokú úroveň súťaže. Dokonca väčšina z nich poslala svojho zástupcu na vernisáž. Veľká vďaka!

Zoznam a poďakovanie uverejníme zvlášť.

Program sa začal klauniádou Concerto maestro Adrián Ohrádka, ktorý síce bez slova, len s hudobným sprievodom „oslovil“ veselo a radostne nielen deti, ale  rodičov a starých rodičov, ktorí  sa výborne zabávali. Nasledovalo stručné zhodnotenie súťaže – predsedom poroty Dr. Bohumírom Bachratým, Csc. Členovia  poroty boli: Mónika Várszegi, zást.mesta Győr, ak. sochár a VŠ pedagóg Alojz Drahoś, PhD., PhDr. Kornélia Nagyová, výtvarníčka Eva Bachratá Linhartová  a výtvarná padegogička Gitka Kováčiková. Nuž ťažko bolo voliť slová, pretože nielen tých ocenených 62 obrázkov, ale aj tých ostatných takmer 200 by si zaslúžilo cenu, taká vysoká úroveň tejto súťaže je.  Dôležité bolo však poďakovať sa malým umelcom za krásnu tvorbu a ich pedagógom, ale i rodičom, ktorí s nesmiernym nasadením s talentovanými deťmi pracujú a podporujú ich. V dnešnej dobe je to veľmi dôležité. Ceny odovzdávali osobnosti verejného a spoločenského života okresu a Trnavského kraja, ako aj zástupcovia firiem a jednotlivci, ktorí finančne prispeli na nákup darčekov. Sú to dobrí anjeli podujatia, ktoré bolo založené v roku 1996. Všetkým veeeľmi pekne ďakujeme!!!

Hovorí sa radšej raz vidieť, ako stokrát počuť a už vôbec čítať. Nádherná atmosféra naplnenej galérie sa veru ťažko opisuje. Radosť detí, smiech, prekvapené výskanie a džavot sa tiež nedá preniesť na papier či na fotografiu... Pre darček si prišlo vyše 40 detí, s rodičmi, starými rodičmi a prišli aj panie učiteľky. Ako už u nás býva zvykom, opäť sme ocenili aj tie. Z Dunajskej Stredy si Ocenenie roka prevzala Anikó Kovács z MŠ s vjm. na Októbrovej ulici, ako aj samotné menované školské zariadenie. Gratulujeme!

Celým programom nás v troch jazykoch – slovensky, maďarsky a anglicky sprevádzala Mgr. Editka Tilajčíková

Žitnoostrovské osvetové stredisko vydalo aj exkluzívny katalóg, ktorý je v trojjazyčnom prevedení, pripravilo štýlové diplomy, deti dostali aj tričká s logom podujatia, krásnu pastelkovú medailu z dielne keramikára Štefana Alfӧldyho a veľmi hodnotnú hračku.

Kurátorkou výstavy je PhDr. Kornélia Nagyová.

Tajomníčkou súťaže je PhDr. Dagmar Madarásová, odborná metodička ŽOS.

Hlavným organizátorom je Žitnoostrovské osvetové stredisko /zriaďovateľ TTSK/, spoluorganizátor Žitnoostrovské múzeum.

 

Z verejných zdrojov na podujatie prispel Fond na podporu umenia. Z grantového systému prispelo Mesto Dunajská Streda a účelovým príspevkom aj TTSK, mesto Veľký Meder a podstatnou mierou sponzori.

Ďakujeme!!!

Výstava je otvorená v Žitnoostrovskom múzeu do 2. júla 2022 !!!

Je to krátky čas a preto neváhajte a navštívte ju.

Je to vitamín radosti a fantázie, ktorý uzdravuje a nikde inde ho nepodávajú

 

Foto. J. Kristína Svetlovská

 

Videá

Embedded thumbnail for XXIII. Žitnoostrovské pastelky: Vitamín radostí a fantázie
Embedded thumbnail for XXIII. Žitnoostrovské pastelky: Vitamín radostí a fantázie

Obrázky