Kristína Rumanová v GALLERY NOVA

Gallery Nova
18.09.2023

Kristína Rumanová v GALLERY NOVA

Krása zachráni svet!

 

Po prázdninách prvá vernisáž v GALLERY NOVA bola veľkolepá, radostná a plná posolstiev. Svoju tvorbu Žitnému ostrovu predstavila výtvarníčka KRISTÍNA RUMANOVÁ, ktorú v úvode slávnosti predstavila Jana Svetlovská, riaditeľka osvety. Okrem iného uviedla: 

„Jej cesta k nám do Dunajskej Stredy a do galérie nebola priamočiara a jednoduchá. Kristína Rumanová prišla sem obkľukou z Veľkého Krtíša, ako rodáčka, z Prešova, ako študentka, cez Prahu ako vyštudovaná pedagogička pre prvý stupeň základných škôl. Na tohtoročnej postupovej súťaži jej tvorba ohromila porotu. Získala nielen cenu okresnú, ale aj krajskú za TTSK a mimoriadnu cenu Ladislava Rácza, nášho bývalého kolegu, ktorý oblasť výtvarníctva na osvete založil. Naša autorka pochádza z rodiny, kde bolo veľa výtvarníkov, rodičia i starí rodičia boli estéti, ktorí uprednostňovali krásu. Prastarý otec, Viliam Schwarz, bol akademickým maliarom.  A my sme videli, že jej mimoriadne nevšedná a zaujímavá tvorba si zaslúži väčší priestor a tak dnes ponúkame výstavu, ktorá by sa dala aj nazvať Kristínkine šifry. Expozícia v Gallery Nova je radostná, farebná, miestami však nostalgická, romantická, ale hlavne plná dobrej povzbudivej energie. Ak si prezriete len zopár jej obrazov, máte pocit, že ste sa prešli lesom, že ste prírodou obklopení ... Lepšie sa dýcha, prichádza uvoľnenie.  V obrazoch, kde sa prelínajú línie, tvary, farby sú zakódované posolstvá, presne také, aké dnes svet veľmi potrebuje. Nič priehľadné, nič instantné a tekuté, niečo čo sa odparuje, čo sa odhaľuje na prvý pohľad. Treba čas rozšifrovať obrázok, v ktorom keď objavíte podstatu, je to podstata práve tá Vaša. To ste vy. Dostojevského „KRÁSA ZACHRÁNI SVET“ je tu pretlmočená pre každého z nás. Je len na vás, koľko dobra si dnes zoberiete domov.“

Do sveta hudby nás v programe voviedli umelci a pedagógovia ZUŠ v Dunajskej Strede – Mgr.  Zuzana Baszó Horváthová, DiS. art.- čarovná flauta  a Mgr. Juraj ŠABO, DiS. art. – čarovné struny – gitara. 

Ďakujeme im za povznesenie slávnostnej atmosféry. Účastníci vernisáže sa v tento večer u nás zdržali dlhšie a využili aj možnosť diskusie s autorkou, ale aj príjemné posedenie v osvetovej záhrade. Metodicky podujatie viedla PhDr. Dagmar Madarásová, odb. metodička ŽOS, ktorá je aj autorkou koncepcie výstavy. Príhovor v maďarskom jazyku predniesla Mgr. Ingrid Láng, odb. metodička ŽOS.

Ďakujeme firme MINIT za opätovnú podporu podujatia.

 

Text: Jana Svetlovská

Foto: Bc. Áron Derzsi

 

 

Obrázky