
CINEAMA 2023 alebo KINOOSVETA
V posledný marcový piatok – 31.III. 2023 - sa v klubovni Žitnoostrovského osvetového strediska konala regionálna postupová súťaž Cineama 2023 pre neprofesionálnych filmárov. Vyhlasovateľom a odborným garantom súťaže je Národné osvetové centrum v Bratislave. Túto súťaž sme „ oživili“ po rokoch nezáujmu verejnosti pred piatimi rokmi. Čo aj keď sme začínali s malým množstvom filmov, vždy to boli snímky veľmi kvalitné. Filmy hrané aj animované. Súčasťou podujatia sú aj odborné semináre počas roka a neustála komunikácia s našimi filmármi v slovenskom i maďarskom jazyku.
Pestré podujatie filmové KINO-OSVETA sa začalo filmami Veroniky Valocsay. Tento rok, na našu veľkú radosť, výzva CINEAMA oslovila aj žiakov a pedagógov zo Základnej školy Zoltána Kodálya v D. Strede, kde svojich žiakov prihlásila pani učiteľka Mgr. Mária Fodor. Veronika je mimoriadne talentovaná filmárka a svet okolo seba vníma veľmi citlivo a nadčasovo. Jej filmy dokazujú, že ide o, na jej vek, zrelú osobnosť, pretože za témy a spracovanie by sa nemuseli hanbiť ani poslucháči umeleckých akadémií. Do súťaže prihlásila diela animované. Spracovala jedinečnú paródiu o Exatlone, z ktorej vyrobila dva diely, ako aj animáciu ÚTEK a ZLO, ktorú porota ocenila na postup do krajského kola súťaže do Trnavy.
Marcel Mandák nakrútil zaujímavý a bohužiaľ skutočný problém so svojou kamerou. Názov filmu je Vydierač. V tomto filme je odhalené, akým spôsobom sa lákajú a manipulujú niekoho k spáchaniu trestných činov a kto za tým stojí. Film poukazuje na to, že ak máte správnu pomoc a tá príde aj v čas, je šanca, že všetko sa môže skončiť dobre.
Máté Orsolya tiež našiel radosť z tvorby vo svete animácií. Jeho dielo s názvom Ryba šťastia je o rybárovi, ktorý chytí rybu a potom ju pustí späť do vody. Chce tým poukázať na dôležitosť a krásu prírody a na to, že súčasťou prírody je aj človek.
Úspešný bol aj videoklip Gergelya Nagya s názvom Inšpirácia. Výstižne zachytil jeden deň boxera, ktorý inšpiruje ostatných svojou tvrdou vytrvalou prácou. Ukazuje cestu ako sa dá dosiahnuť úspechy, a to nielen v športe, ale aj v živote.
Tento rok CINEAMY bol hlavne rokom nových objavov. Medzi prihlásenými sú aj nové filmové štáby. Dielo dvojice Máté Gerhát a Levente Németh s názvom Zbohom vracia diváka do roku 1947, do čias presídlovania, konkrétne do Českej republiky. Film bol inšpirovaný príbehom Anny Nagyovej, ktorý je realizovaný kulisami režiséra z tých čias. Pozície kamery použité vo filme, čiernobiely efekt a veci ktoré kameraman chce, aby sme videli, vyvolávajú v divákovi pocit, že je skutočne súčasťou príbehu. Máté a Levente veľmi dobre pracujú s kamerou a v neposlednom rade výborne zvládajú dej a udalosť.
László Tóth a jeho syn Dávid Tóth natočili fascinujúci dokumentárny film s názvom Pomlé. Film bol predstavený na vernisáži s názvom Prírodné poklady Šamorína. Zámerom autorov bolo predstaviť mestský lesopark Pomlé v Šamoríne. Krásne jesenné farby a pomalé dronové zábery nastrihané na rytmus hudby sprostredkujú vznešenú atmosféru lesoparku.
Dávid Tóth sa prihlásil do súťaže aj ako jednotlivec. Zachytil jeden z ich rodinných výletov na kameru. Modrá túra Csobánc-Balatonhenye je dokumentárny film v ľahkom štýle. Počas ich rodinnej túry pridal aj šteniatko a sprevádzalo ich až do cieľa.
Dávid Csiba nie je nový súťažiaci, sledujeme jeho úspechy od samého začiatku. No spolu s Márkom Tóthom vytvorili svoj hraný film Päť dôvodov prečo by sme sa nemali zamilovať. V tomto príbehu vo svete oslabených hlasov sa muž a žena musia rozhodnúť. Jeden z nich sa vydá na cestu sebazničenia, druhý vykúpenia. Príbeh vedú veľmi dobre, viaceré uhly snímania kamery sú takmer na profesionálnej úrovni a nehovoriac o vystupujúcich postavách hercov. Film je na vysokej úrovni.
Zoltán Gerő sa do súťaže prihlásil s veľmi pútavou animáciou s názvom Prečo pavúky tkajú pavučinu? Zaujímavá téma o tom, ako pavúky tkajú siete. Ako to všetko robia? Koľko druhov pavučín dokážu vytvoriť, aký systém používajú a akú úlohu pri všetkých týchto činnostiach zohrávajú gény? Nielenže je tu veľmi precízne vypracovaný námet, ale aj samotná animácia je vyrobená precízne. Zoltán v tomto videu predvádza na vysokej úrovni interakciu fyzikálnych zákonov.
Po premietaní filmov a videí pred prekvapivým početným publikom sa krátko prihovoril predseda poroty Mgr. art. Stanislav Králik, profesionálny filmár a spoločne Mgr. Janou Svetlovskou, riaditeľkou Žitnoostrovského osvetového strediska odovzdali súťažiacim diplomy a vecné dary.
Hosťom podujatia bola poslucháčka Akadémie výtvarných umení v Banskej Bystrici – Zuzana Gellérthegyi z Komárna.
V programe nasledoval odborný seminár, ktorý viedol predseda poroty a venoval sa každému prihlásenému filmu. Pokračovali sme do večerených hodín neformálnou besedou. Filmári veľmi radi rozprávajú o svojich zážitkoch, príbehoch počas nakrúcania, o práci v pozadí a o tom, koľko ďalších vecí treba urobiť pre jednu dobrú scénu. Možno pracujú viac ako interiéroví dekoratéri či kameramani.
Zoltán animáciu spracováva na počítači. Trvá viac ako dva mesiace, kým sa z nej stane pozerateľná šou. V súčasnosti už pracuje na novej téme a číta odbornú literatúru. Dozvieme kopu informácií, a aj to koľko niekedy až nekonečnej práce sa skrýva čo sa všetko skrýva za niekoľkominútovým krátkym filmom či animáciou.
Ďakujeme mnohokrát našim súťažiacim. Ich tvorba nás obohatila a hľadáme možnosti predstaviť túto tvorbu širokej verejnosti. Skutočne sa oplatí prísť.
Text: Bc. Áron Derzsi
Foto: jAs , Á. Derzsi