CINEAMA 2023 alebo KINOOSVETA

Cineama
05.04.2023

CINEAMA 2023 alebo KINOOSVETA

V posledný marcový piatok  – 31.III. 2023 -  sa v klubovni  Žitnoostrovského  osvetového strediska konala regionálna postupová súťaž Cineama 2023 pre neprofesionálnych filmárov. Vyhlasovateľom a odborným garantom súťaže je Národné osvetové centrum v Bratislave. Túto súťaž sme „ oživili“  po rokoch nezáujmu verejnosti pred piatimi rokmi. Čo aj keď sme začínali s malým množstvom filmov, vždy  to boli snímky veľmi kvalitné. Filmy hrané aj  animované. Súčasťou podujatia sú aj odborné semináre počas roka a neustála komunikácia s našimi filmármi v slovenskom i maďarskom jazyku.

Pestré podujatie filmové KINO-OSVETA sa začalo filmami Veroniky Valocsay.  Tento rok,  na našu veľkú radosť, výzva CINEAMA  oslovila aj žiakov a pedagógov zo Základnej školy Zoltána Kodálya v D. Strede, kde svojich žiakov prihlásila pani učiteľka Mgr. Mária Fodor. Veronika je mimoriadne talentovaná filmárka a svet okolo seba vníma veľmi citlivo a nadčasovo. Jej filmy dokazujú, že ide o, na jej vek, zrelú osobnosť, pretože za témy a spracovanie by sa nemuseli hanbiť ani poslucháči umeleckých akadémií. Do súťaže prihlásila  diela animované. Spracovala jedinečnú paródiu o Exatlone, z ktorej vyrobila dva diely, ako aj animáciu ÚTEK  a ZLO, ktorú porota ocenila  na postup   do krajského kola súťaže do Trnavy.

Marcel Mandák nakrútil zaujímavý a bohužiaľ skutočný problém so svojou kamerou. Názov filmu je Vydierač. V tomto filme je odhalené, akým spôsobom sa lákajú a manipulujú niekoho k spáchaniu trestných  činov  a kto za tým stojí. Film poukazuje na to, že ak máte správnu pomoc a tá príde aj  v čas, je šanca, že všetko sa  môže skončiť dobre.

Máté Orsolya tiež našiel radosť z tvorby vo svete animácií. Jeho dielo s názvom Ryba šťastia je o rybárovi, ktorý chytí rybu a potom ju pustí späť do vody. Chce tým poukázať na dôležitosť a krásu prírody a na to, že súčasťou prírody je aj človek.

Úspešný bol aj videoklip Gergelya Nagya s názvom Inšpirácia. Výstižne zachytil jeden  deň boxera, ktorý inšpiruje ostatných  svojou tvrdou  vytrvalou prácou. Ukazuje  cestu  ako sa dá dosiahnuť úspechy, a to nielen v športe, ale aj v živote.

Tento rok CINEAMY bol hlavne rokom nových objavov. Medzi prihlásenými sú aj nové filmové štáby. Dielo dvojice Máté Gerhát a Levente Németh s názvom Zbohom vracia diváka do roku 1947, do čias presídlovania, konkrétne do Českej republiky. Film bol inšpirovaný príbehom Anny Nagyovej, ktorý je realizovaný kulisami režiséra z tých čias. Pozície kamery použité vo filme, čiernobiely efekt a veci ktoré kameraman chce, aby sme videli, vyvolávajú v divákovi pocit, že je skutočne súčasťou príbehu. Máté a Levente veľmi dobre pracujú s kamerou a v neposlednom rade výborne zvládajú dej a udalosť.

László Tóth a jeho syn Dávid Tóth natočili fascinujúci dokumentárny film s názvom Pomlé. Film bol predstavený na vernisáži s názvom Prírodné poklady Šamorína. Zámerom autorov bolo predstaviť mestský lesopark Pomlé v Šamoríne. Krásne jesenné farby a pomalé dronové zábery nastrihané na rytmus hudby sprostredkujú vznešenú atmosféru lesoparku.

Dávid Tóth sa prihlásil do súťaže aj ako jednotlivec. Zachytil jeden z ich rodinných výletov na kameru. Modrá túra Csobánc-Balatonhenye je dokumentárny film v ľahkom štýle. Počas ich rodinnej túry pridal aj šteniatko a sprevádzalo ich až do cieľa.

Dávid Csiba nie je nový súťažiaci, sledujeme jeho úspechy od samého začiatku. No spolu s Márkom Tóthom vytvorili svoj hraný film Päť dôvodov prečo by sme sa nemali zamilovať.  V tomto príbehu vo svete oslabených hlasov sa muž a žena musia rozhodnúť. Jeden z nich sa vydá na cestu sebazničenia, druhý vykúpenia.  Príbeh vedú veľmi dobre, viaceré uhly snímania kamery sú takmer na profesionálnej úrovni a nehovoriac o vystupujúcich postavách  hercov. Film je  na vysokej úrovni.

Zoltán Gerő sa do súťaže prihlásil s veľmi pútavou animáciou s názvom Prečo pavúky tkajú pavučinu? Zaujímavá téma o tom, ako pavúky tkajú siete. Ako to všetko robia? Koľko druhov pavučín dokážu vytvoriť, aký systém používajú a akú úlohu pri všetkých týchto činnostiach zohrávajú gény? Nielenže je tu veľmi precízne vypracovaný námet, ale aj samotná animácia je vyrobená precízne. Zoltán v tomto videu  predvádza  na vysokej úrovni  interakciu fyzikálnych zákonov.

Po premietaní filmov a videí  pred  prekvapivým početným publikom sa krátko prihovoril predseda  poroty Mgr. art. Stanislav Králik, profesionálny filmár a spoločne  Mgr. Janou Svetlovskou,  riaditeľkou Žitnoostrovského osvetového strediska odovzdali  súťažiacim diplomy a vecné dary.

Hosťom podujatia bola poslucháčka Akadémie výtvarných umení v Banskej Bystrici – Zuzana Gellérthegyi z Komárna.

V programe nasledoval odborný seminár, ktorý viedol predseda poroty a venoval sa každému prihlásenému filmu.  Pokračovali sme  do večerených hodín neformálnou  besedou.  Filmári veľmi radi rozprávajú o svojich zážitkoch, príbehoch počas nakrúcania, o práci v pozadí a o tom, koľko ďalších vecí treba urobiť pre jednu dobrú scénu. Možno pracujú viac ako interiéroví dekoratéri či kameramani.

Zoltán animáciu spracováva  na počítači. Trvá viac ako dva mesiace, kým sa z nej stane pozerateľná šou. V súčasnosti už pracuje na novej téme a číta odbornú literatúru. Dozvieme kopu informácií, a aj to koľko niekedy až nekonečnej práce sa skrýva  čo sa všetko skrýva za niekoľkominútovým krátkym filmom či animáciou.

Ďakujeme mnohokrát našim súťažiacim. Ich tvorba nás obohatila a hľadáme možnosti predstaviť túto tvorbu širokej verejnosti. Skutočne sa oplatí prísť.

 

Text: Bc. Áron Derzsi

Foto: jAs ,  Á.  Derzsi

 

Dokumenty

Videá

Embedded thumbnail for CINEAMA 2023 alebo KINOOSVETA
Embedded thumbnail for CINEAMA 2023 alebo KINOOSVETA
Embedded thumbnail for CINEAMA 2023 alebo KINOOSVETA
Embedded thumbnail for CINEAMA 2023 alebo KINOOSVETA
Embedded thumbnail for CINEAMA 2023 alebo KINOOSVETA
Embedded thumbnail for CINEAMA 2023 alebo KINOOSVETA
Embedded thumbnail for CINEAMA 2023 alebo KINOOSVETA
Embedded thumbnail for CINEAMA 2023 alebo KINOOSVETA
Embedded thumbnail for CINEAMA 2023 alebo KINOOSVETA
Embedded thumbnail for CINEAMA 2023 alebo KINOOSVETA
Embedded thumbnail for CINEAMA 2023 alebo KINOOSVETA
Embedded thumbnail for CINEAMA 2023 alebo KINOOSVETA

Obrázky