XXV. Žitnoostrovské pastelky 2024

Žitnoostrovské pastelky
05.06.2024

XXV. Žitnoostrovské pastelky 2024

Veľká transkontinentálna súťaž malých umelcov

 

Na  Žitný ostrov do februárovej  uzávierky 2024   do  XXV. ročníka  Žitnoostrovských  pasteliek, detí predškolského veku, prišlo 2 216    obrázkov z 12 krajín: z Poľska, Srbska, Chorvátska, Českej republiky, Maďarska, Bulharska Litvy, Lotyšska, Kazachstanu, Estónska a , Bangladéša a  samozrejme z celého Slovenska. Hoc ešte pred krízou ich bolo vyše 20 , dokonca aj z Hongkongu, Bangladéša či Estónska  rodiny aj pricestovali na Slovensko prevziať si cenu a diplom!

 

Ide o výtvarnú súťaž detí predškolského veku z krajín Európy a Ázie.    A teraz sa pripravuje veľká vernisáž malých umelcov na 7. júna o 11. hod.  v galérii Žitnoostrovského múzea v Dunajskej Strede.

V rámci podujatia je vystavených, passpartovaných a 3-jazyčne označených 220 obrazov veľkosti od A3 do A1.

Odborná porota so zahraničným zastúpením pracovala pod vedením PhDr. Bohumíra Bachratého, CSc. a  vybrala  70 rovnocenných víťazov – všetci sú prví, ale  aj sto by sa dalo. Súčasťou podujatia je 130 stranový exkluzívny 3jazyčný katalóg, v ktorom je uverejnených všetkých 7O víťazných prác. Hosťom  vernisáže je svetový mím VLADO KULÍŠEK

Hlavný organizátor  - Žitnoostrovské osvetové stredisko, zriaďovateľ je Trnavský samosprávny kraj.

Z verejných zdrojov podujatie opäť  nepodporil Fond pre podporu umenia – vraj to nie je umenie a neoslovuje cieľovú skupinu !!!  Za 25 ročníkov, hoc prvý sa uskutočnil v roku 1996, bolo dosiaľ prihlásených  viac ako   40 000 výtvarných prác. Účelové prostriedky poskytol TTSK a MsÚ Dunajská Streda a MsÚ Veľký Meder ako aj samosprávy miest a obcí a hlavne mnohí sponzori zo strany firiem ale aj súkromných osobností regiónu.

 

Ako vidíte, oplatí sa prísť !

 

Záštitu nad podujatím prevzal župan Trnavského kraja JOZEF VISKUPIČ

Mgr. Jana Svetlovská

riaditeľka Žitnoostrovského osvetového strediska

 

PhDr. Dagmar Madarásová, tajomníčka súťaže

Žitnoostrovské osvetové stredisko   www.osvetads.sk  aj https://www.facebook.com/osvetaDS 

Tel. čísla 0911 265 582

031 / 552 27 62

 

Obrázky