Tak to tu už raz bolo !!!

Vzdelávanie, prevencia drogovej závislosti a kriminality
12.01.2024

Tak to tu už raz bolo !!!

A vysoká kriminalita len rástla  ďalej ....

V relácii KLUB KOMUNÁLNEJ POLITIKY  v RTVS - rádio Regina západ sa koncom novembra stretli  starostovia dotknutých lokalít Bratislavy – Ružinov a Vrakúň.  Hodinu, spolu s redaktorom   hovorili  o katastrofálnej situácii v týchto oblastiach  a v okolí ohľadom vysokej kriminality.  Zúfalá situácia -  díleri, brlohy závislých na drogách,  násilie, predajný sex ... žiť tu  normálne – nemožné.

Ako preventistku, ma relácia zaujala mimoriadne – čo navrhnú?  Veď to tu už raz bolo – neslávne slávna Petržalka!

Lenže, žiadne normálne plány na zlepšenie situácie som nepočula. Jedine, a to  p o z o r, jedine, že treba vytláčať dílerov a bezdomovcov, závislých a kriminálnikov von z mesta.

HOP!

TO TU UŹ RAZ BOLO !!!

Takmer 25 rokov dozadu, takto „vytláčali“ všetky problémy z Petržalky za mesto. Čo sa stalo?

Mali sme ich tu všade v okrese a navôkol, v každej dedine, v každom meste,  na všetkých sídliskách. Aj na našej ulici,  na Sever 2 v Dunajskej Strede.  Narkomafia nakúpila domy a byty pre  „svojich ľudí“,  väčšinou rodiny s deťmi, ktoré mali problémy s bývaním a tí zabezpečovali celoplošný obchod s drogami. Aj v školách.

Už v roku 1999 som sa stretla na jednej z našich základných škôl v rámci prevenčného tréningu so skupinou dievčat – chronických záškoláčok. Keď zistili, že my s psychologičkou nedávame päťky,  ani poznámky, s dôverou  nám zvestovali svoje skúsenosti s drogami, o.i. aj s marihuanou.  Zmohla som sa len na jednu otázku : čo z toho máte, dievčatá? Vyfajčíte tú cigaretu, chvíľami je  vám do smiechu a potom možno do plaču ... Stojí  vám to za to?

A ony bez rozmyslu povedali: „Nooo, podľa toho, akú kvalitnú nám dajú...“. Neveríte ?

Bolo to  pred 24 rokmi a dievčatá mali 12-13  rokov. Dnes sú už dospelé mladé ženy. Tá, ktorá drogy do základnej školy nosila, „bola odtiaľto aj s mamou a bratom odsťahovaná aj s bratom , ktorý  „matroš“  predával na učňovke v DS .  Tieto dievčatá, dnes už dospelé ženy ako tak žijú, dokonca jedna má aj svoju rodinu, deti, ale jedna z nich, tá, ktorá sa narodila slobodnej matke a  celý život hľadala svojho otca, a drogy od nej kupovala, tá následne nastúpila  trikrát na liečbu , na psychiatriu, ale nezvládla to. Vždy z nej ušla a „čistá“ nie je dodnes. Nie len to, pobudla niekoľko rokov vo väzení a dnes ju vidno so skupinou bezdomovcov, väčšinou v alkoholovom , alebo ktovieakom opojení...

Ďalší zážitok :

Pri jednom výberovom konaní na pracovné miesto na Osvetu  som sa stretla s dvadsiatimi mladými ľuďmi. Záujem o prácu, žiaľ, nemal ani jeden z nich. Využila som však možnosť a zisťovala som si, aká je situácia v drogovej scéne u nás z pohľadu mládeže. Bez zábran mi prezradili, že na diskotékach už neletí extáza, ale „mariška“. Keď som sa pýtala,  akým spôsobom tí díleri fungujú, ako im tovar núkajú, odpoveď ma ohromila:  „Nikto nám nič nenúka, my vieme kto to má...“.

To bolo pred 20 rokmi, dnes sa už „produkty“ – návykové látky neznámeho druhu a pôvodu bežne predávajú v obchodných reťazcoch. Úplne bežne .

Na internete je zaujímavá ponuka mimoriadne nebezpečných  syntetických drog. Stačí ak ťuknete na políčko : Mam 18 rokov ...A stolček, prestri sa ! sa otvára. S mnohými ľúbivými ponukami -  oddych, relax, vypnúť, dobre si pospať, zabaviť sa ...no, kto by nechcel?

 

Žiaľ, v našej republike sa pre nárast závislosti, dokonca beztrestne, urobilo všetko. A ešte viac. Ako chce štát riešiť problém,  keď sa nebezpečné drogy bežne predávajú v obchodných reťazcoch. V automatoch. Hhc - s chuťou malín, jahôd atď.  Pred očami celej spoločnosti.

 

Ďalej energetické nápoje !!! 10 ročné deti bežne držia v ruke pri ceste domov zo školy ... alebo aj v škole.

Nikotínové  náhrady sa v školách využívajú aj v šikanovaní.

15 ročný dá pod hrozbou 8 ročnému. A zapiť energetickým nápojom.

A veľkí spolužiaci sa smejú na tom,  čo to s ním robí.

Deti sa neraz dostavia na pohotovosť s šokujúcimi  poruchami srdcovej činnosti !

Elektronické cigarety môžu deti fajčiť aj na hodine, necítiť ich ...

Osvetové strediská mali ucelený systém prevencie. Bol nabúraný cca pred 12 - 15 rokmi. Protidrogový fond bol zneužívaný, ako u nás všetky fondy. Miesto toho,  aby sa tam upratalo, ho zrušili. Bola to významná podpora pre rozsiahlu prevenciu ....

Roky budovaný – funkčný systém prevencie bol totálne rozbitý.

A závislosti pribúdajú ...

Budeme sa prizerať?

 

         jana svetlovská

 

Obrázky