Pastelky v šamorínskom rezorte

Žitnoostrovské pastelky
25.01.2024

Pastelky v šamorínskom rezorte

Veľkorysý priestor pred konferenčnou sálou X-bionic®sphere v Šamoríne zaplnili v pondelok 22. januára tie najkrajšie diela z medzinárodnej súťaže Žitnoostrovské pastelky. Bangladéš, Čína, Kazachstan, Estónsko, Lotyšsko, Bulharsko, Rusko, Maďarsko, Ukrajina, Srbsko, Poľsko, Nemecko, Česko, Slovensko. Čo štát, to inakosť a jedinečnosť. Či veríte, alebo nie, deťom sa v nich podarilo vytvoriť genius loci krajiny, z ktorej pochádzajú. Ak máte trochu fantázie, prenesú vás do ich domoviny, mesta, lesa, rodiny, škôlky, posedíte si pri čínskej večeri, ocitnete sa v savane medzi farebnými slonmi, ale aj mačkami, vtákmi, koňmi, myškou, a to v takom originálnom farebnom šate, aký zatiaľ príroda nevytvorila.

Roztancujú vás ruské kroje, opatrne prejdete cez križovatku v Poľsku, pretože sa tam práve čosi udialo, máte chuť objať sa s anjelom, lebo v tej chvíli máte dojem, že je to najláskavejšie stvorenie, aké sa na vás kedy dívalo, roznežnie vás pohľad na objímajúce sa bociany, rozosmejú šťastné žirafy ... A čo je ešte vzácnejšie, vezmú vás aj k sebe domov, do najintímnejších zákutí vlastnej duše, do sveta pocitov a radostného videnia sveta. Kto by tomu mohol odolať? Veru, kto raz okúsi čaro detských kresieb, zostane im verní. Ako i my, na Osvete. Už celých 25 rokov.

Dúfame, že vlajka Žitnoostrovských pasteliek bude viať ešte dlho a na čo najviac miestach. Neustále nám v tom pomáhajú ústretoví ľudia. Tentokrát patrí vďaka riaditeľovi Patrikovi Danekovi, Monike Prokopovej a v neposlednom rade nadšencovi detskej kresby i umenia všeobecne a zároveň sponzorovi našej výtvarnej súťaže Petrovi Adamemu z X-bionic® sphere. Veríme, že tí, ktorí navštívia areál, či už za účelom športu, relaxu, alebo zábavy, zavítajú aj k detským obrázkom pred konferenčnú sálu blízko Tuli® Cinema.  

Vedúcou podujatia je odborná metodička PhDr. Dagmar Madarásová. Výstava potrvá do 29. februára 2024.

Text: Dagmar Madarásová

Foto: Bc Áron Derzsi

 

Obrázky