Zem nie je špina ...

Svetový deň Zeme
19.04.2021

Zem nie je špina ...

Zamyslenie ku Svetovému dňu ZEME

 

Je úplne normálne, že keď nám niečo spadne na zem, čiže na podlahu, chodník, ulicu či naozaj na zem, tak to ofúkame, umyjeme, poutierame. Lebo je to špinavé ... Ale zem, predsa nie je špina.

Týchto pár riadkov určite nezmení myslenie a záujmy svetových /i tých našich / tzv. developerov – čiže podnikateľov všetkého so všetkým. Tých ktorí ovplyvňujú skutočnosť koľko mega obchodov či mega logistických centier, automobiliek a šou-rumov sa u nás postaví. A to nielen u nás – na Slovensku, ale tu u nás na Žitnom ostrove. Vývoj má ísť predsa dopredu a starý Žitnoostrovčan, spätý s pôdou a Dunajom je takým mocipánom len na smiech. Pestovať rajčiny? Veď celý rok predávajú krásne červené ... Pestovať pšenicu? Nebuďte naivní, veď už pomaly každý ma na ňu alergiu... Pestovať cukrovú repu? Chachá – veď je vedecky dokázané, že cukor je škodlivý a vôbec, už ani cukrovar nemáme !

No predsa len nie je celkom isté, či bezbrehé liatie betónu na hektáre mimoriadnej pôdy je cestou vpred. A neklamme sa tým, že tú vrchnú, úrodnú prevezieme na iné miesto ... Je to všetko obeť na oltár chamtivosti. A ako sme už mali možnosť neraz vidieť, mnohé z vychytených firiem a podnikov, a to len v našom okrese, sa po 10-20 rokoch „slávy“ stali minulosťou . Zabudnutou. Skoro. Keby po nich nezostali prázdne špinavé haly, s množstvom betónu...

Koncom minulého roka sa uskutočnilo stretnutie svetových odborníkov v Paríži s cieľom venovať sa klimatickým problémom. Ako býva zvykom, správy o výstupoch z konferencie boli strohé, povrchné, zaradené niekde na záver, krátke noticky. Pozornosť sa totiž venuje teroristom a utečeneckej kríze. To je „in“. O správe vedcov z Univerzity v Sheffielde, ktorí upozorňovali na zarážajúci fakt, že Zem za posledných 40 rokov stratila až tretinu svojej ornej pôdy, ste sa nedozvedeli vôbec ...

A ako je to na Žitnom ostrove? Nuž, nevieme. Ale vidíme . V porovnaní so svetovou populáciou, síce u nás počet narodených detí klesá, ale počet domov stúpa. A koľko iných búd a  „šopov“ sa tu už nastavalo! Každý rok sa ďalej veľkoryso odkrajuje z polí, ktoré nás dosiaľ úspešne a zdravo živili. A stavajú sa nové domy, nové byty. Niekto sa tu ticho pýta: domček, domček, kto v tebe býva...?

A kto bude?

O desať, dvadsať či tridsať rokov ?

Bude tu ešte niekto?

Dom, hoc aký veľký, dnešní stavbári postavia za menej ako rok. Jeden obyčajný milimeter úrodnej pôdy /verte, že vyrobiť sa nedá.../vytvorí príroda za desať rokov. V tom jednom milimetri sa ukrýva celý vesmír.

Ten náš, pozemský.

Centimeter pôdy za sto rokov.

STO rokov!

Tento týždeň 22. ého je Svetový deň Zeme .

Môžete posadiť strom.

Ale bude lepšie, keď sa postaráte o tie už posadené.

Ešte lepšie keď , tie čo už rastú a práve sa zalisťujú, nevyrúbete, ako je to teraz móda.

Zem nie je špina.

Je to náš domov.

 

 

jana svetlovská

 

Titulná fotka: pixabay

Obrázky