XVI. slávnosti Jánosa Bihariho v Dunajskej Strede

Významné osobnosti
21.10.2019

XVI. slávnosti Jánosa Bihariho v Dunajskej Strede

Tento rok so vzácnymi hosťami na pódiu i v hľadisku

 

 

V hlavnom meste Žitného ostrova sa v druhú októbrovú nedeľu 13.  X. 2019 uskutočnil už XVI. ročník BIHARIHO SLÁVNOSTI. Festival s galaprogramom na počesť slávneho cigánskeho primáša Jánosa BIHARIHO aj tento rok začal pietnou spomienkou pri pomníku tohto uznávaného muzikanta v centre Dunajskej Stredy.  Na pamiatku rodáka z Veľkého Blahova hrala jeho večne zelené verbungy cigánska kapela.

Slávnostný príhovor predniesli – poslanec mesta Dunajskej Streda a predseda kultúrnej komisie Ladislav Gútay, ktorý vo svojom príhovore zdôraznil, život a dielo Jánosa Bihariho, ale aj fakt, že tento festival má pevné miesto v kalendári významných kultúrnych podujatí Dunajskej Stredy a je aj vo vysokej obľube verejnosti. Ľudia na galaprogram cestujú nielen z okolia, ale aj zo zahraničia. A riaditeľka Žitnoostrovského osvetového strediska Jana Svetlovská, ktorá zviditeľnila činnosť Občianskeho združenia Dunajskostredských Rómskych muzikantov, ktoré je zakladateľom a organizátorom festivalu. Nie však len to. Bol to práve pán Štefan Banyák, ktorý bol aj iniciátorom vybudovania Bihariho pomníka na Komenského ulici a ktorý sa celoročne venuje s členmi združenia talentovaným mladým Rómom z okresu.  Venujú im nielen morálnu, ale aj materiálnu či finančnú pomoc. Patrí im skutočne veľká vďaka. Scenár pokračoval v koncertnej sále MsKS Benedeka Csaplára, ktorý vrcholil mimoriadnym galaprogramom a to za účasti vzácnych hostí. Po prvýkrát do nášho okresu zavítala pani ministerka kultúry Slovenska ĽUBICA LAŠŠÁKOVÁ a ďalej to boli tak trochu aj „domáci hostia“ minister dopravy Árpád Érsek a štátny tajomník Ministerstva pôdohospodárstva  Gabriel Csicsai. Medzi hosťami nikdy nechýba ani pán starosta Okoča, ktorý je aj poslancom TTSK László Polák. Slávne mená v scenári odbornej metodičky ŽOS Mgr. Ingrid Láng boli prísľubom nevšedného umeleckého zážitku. Z Budapešti k nám pricestovali hostia, v prvom rade 100 členná cigánska kapela pod vedením Antala Sukiho, vedúceho primáš. Popritom takmer 30 členný výber zo spomínanej kapely viedli - svetoznámy József Lendvay Csócsi, nositeľ mnohých skutočne svetových vyznamenaní a ocenení. O to viac prekvapuje jeho úcta k publiku a pokora k hudbe, k Bihariho tvorbe zvlášť. Počas večera sa vedenia kapely ešte ujali hosťujúci primáš László Berki ml. K mikrofónu pristúpili taktiež veľké hviezdy spevu - Zsuzsa Kalocsay operetná primadona, Katalin Benedekffy, Sándor Domoszlai, János Bokor z Budapešti a Jancsi Rigó zo Zlatých Klasov.

Požehnané husle so slákom zazneli aj v rukách hlavného organizátora a iniciátora slávnosti ŠTEFANA BANYÁKA, ktorý minulý rok slávil okrúhle osemdesiatiny. Veľkú radosť nielen jemu, ale aj celému publiku spôsobila významná udalosť večera. Náš vzácny Pišta – báči bol ocenený z rúk pani ministerky Ľubice Laššákovej Striebornú pamätnú plaketu Ministerstva kultúry SR za výnimočnú činnosť v oblasti kultúry a taktiež aj Pamätný list podpredsedy Národnej rady SR. Nasledoval neutíchajúci potlesk celého publika. Slávnosti Bihariho majú už za sebou šestnásť ročníkov a každoročne zvyšujú úroveň. Jedine vďaka pánovi Banyákovi, ktorý si už za života postavil pamätník vďaky a úcty publika. A to preto, že diváci vedia o tom, že program je vždy kvalitný, mimoriadny, plný pozitívnej energie, za čo mu patrí naša veľká vďaka.  Pán Érsek ako rodák zo Šamorína sa zúčastňuje od samého začiatku takmer všetkých ročníkov, ale pani ministerka bola na slávnosti, ale aj v našom okrese prvýkrát. Vysoko ohodnotila toto podujatie, netajila prekvapenie nad jeho vysokou úrovňou a samotnými brilantnými vystúpeniami jednotlivých účastníkov. Jedným slovom v Dunajskej Strede sa jej páčilo a aj keď program trval do noci, zostala, vytrvala a po závere sa ešte išla rozlúčiť a poďakovať organizátorom, hlavne pánovi Banyákovi. Pekné bolo vidieť aj to, že naši ľudia sa s pani Laššákovou zdravili a spontánne ju vítali u nás.

Podujatie, ktoré spoluorganizovali – Občianske združenie Dunajskostredských Rómskych muzikantov, Mesto Dunajská Streda a Žitnoostrovské osvetové stredisko /zriaďovateľ TTSK/ bolo účelovým finančným príspevkom podporené z fondu na podporu kultúry národnostných menšín KULTMINOR, Trnavským samosprávnym krajom a Mestom Dunajská Streda

Text -sve-      

Foto: J. Vontszemű

Preložila Ingrid Láng

Obrázky