Viete, čo je Micelio?

Studňa Európy – zachráň živú vodu
06.09.2021

Viete, čo je Micelio?

Internet funguje aj v pôde a dááávno

a bez nabíjačky 

 

Keď som bol na vysokej, často som to študoval, ale v tých rokoch, pre mňa to bola len teória, niečo, čo ste sa museli naučiť na skúšku. Nedávno, počas sledovania relácie v TV (COSMOS)  som o nej znova počul. A je to úžasné.

 

Micelio alebo mycorrhiza, je huba, ktorá sa rozširuje pod zemou, vytvára sieť spojenia medzi všetkými rastlinnými druhmi, niečo ako internetová sieť, ktorá im umožňuje nielen komunikovať, ale aj starať sa, chrániť, kŕmiť, zásobovať vodou.

 

Keď sa vyrúbe lesný strom, toto mycélium komunikuje so zvyškom lesných stromov, že jeden z nich umiera a všetky ostatné stromy cez mycélium sa začínajú starať o „balík“ , ktorý tu po tom strome zostal. Príroda sa pokúša zachrániť život. Nakŕmia ho živinami, dajú mu „napiť“ a chránia ho. Pretože ten umierajúci „balík“ mycelií, ktorý zostal v pôde po vyrúbanom strome, je súčasťou lesnej rodiny.

 

Prečo náš druh tzv. homo sapiens /skôr hommo odpad/ , ktorý si myslí, že je taký nadradený toto dôležité nevidí?

 

Prečo si myslíme, že sme takí inteligentní a nadradení voči iným?

 

Prečo sa tak odpájame od našich bratov-  iných druhov?

 

Všetko má svoj jazyk. Je to univerzálny jazyk. Naučme sa spojiť s tým neverbálnym jazykom, aby sme pochopili, že všetci sme súčasťou rovnakého. Nie sme ani nadradení, ani menejcenní.

Stále sa máme čo učiť od našich starších bratov, stromov, lesa a predovšetkým učiť sa od našej matky Zeme.

 

Foto: internet, žos-jAs

 

Obrázky