V GALLERY NOVA:

Gallery Nova
02.12.2022

V GALLERY NOVA:

Zuzana Bobkovičová a jej pocta otcovi 
V podvečerných hodinách sa 30. XI.  konalo v GALLERY NOVA slávnostné otvorenie autorskej výstavy  umeleckej fotografky  ZUZANY BOBKOVIČOVEJ. Autorka pochádza z Veľkého Medera a po dva roky víťazila v okresnej súťaži AMFO, úspešne nás reprezentovala na vyšších kolách tejto súťaže, ale  jej fotografie ocenili aj na medzinárodných fórach.
Slávnostnú atmosféru večera zdôraznil hudobný program v hre na gitare - poslucháč ŽUŠ v Dunajskej Strede Ádám Vӧrös so svojim hudobným pedagógom  Mgr. Jurajom Šabom. Príhovor o autorke a jej diele predniesla Mgr. Jana Svetlovská, v maďarskom jazyku Mgr. Ingrid Láng.
Z uvedeného vyberáme: „Zuzana Bobkovičová, by v uplynulých rokoch bola u nás vyhlásená ako OBJAV ROKA, ale ostatné dva roky boli úplne iné a tak aspoň touto formou sme sa rozhodli zviditeľniť mladú talentovanú umeleckú fotografku. V súťaži AMFO nám doslova zasvietila, jej fotografie boli a sú osobité a výrazné, a pritom  pôsobia veľmi nevtieravo, citlivo a jemne. Ako sa sama priznáva, jej snahou je okrem zvládnutia  technických parametrov, vtisnúť do obrazu neopakovateľnosť daného okamihu, ponúknuť divákom svoj pohľad na svet, čo sa jej aj  mimoriadne darí. Jej záber je prekvapivo širokospektrálny. V starostlivo vyberanej expozícii sú zachytené  malé detaily života v prírode, momenty.  Kvapka rosy, drobný hmyz, ktorý len tak nebadane preletí okolo nás a my si ho ani nevšímame ... Žije tu však na Zemi milióny rokov, oveľa skôr ako dinosaury, oveľa skôr ako človek... Motýľ, blizna kvetu .... peľ a semienka... pre bežného človeka, ktorý sa hrnie za biznisom, zanedbateľná maličkosť... Ale bez nich by sme tu neboli A keď sa nespamätáme ani nebudeme... Na druhej strane nám autorka ponúka pohľady aj na bežnú ulicu, s prázdnymi lavičkami.... Je to posvätná geometria či architektúra, alebo pripomenutie toho, na čo nesmieme zabudnúť. Na tie prázdne ulice, ihriská, tváre za oknom .... Súčasťou expozície je aj milé poďakovanie ockovi, ktorý sa venoval fotografii a svoju dcérku takto nielenže  ovplyvnil, ale postupom času aj viedol, radil, poskytoval svoje skúsenosti. / my len dodávame, že pán Bobkovič absolvoval trojročnú školu fotografie na našej  Osvete u metodika pána L. Rácza/. Expozícia Zuzany Bobkovičovej je vo veľkej miere meditatívna ... No citlivému divákovi neuniknú mnohé otázniky, trojbodky či dokonca výkričníky.
Pozerajme ...“
Výstava je prístupná zdarma – s predĺžením pôvodného termínu -  v GALLERY NOVA /Žitnoostrovské osvetové stredisko/ minimálne do 10. januára 2023.  Vedúcou podujatia je odborná metodička ŽOS PhDr. Dagmar Madarásová.
Text: -sve- 
Foto: Bc. J. K. Stefankovics
Preklad: Mgr. I. Láng
Koncepcia výstavy: žos -  jAs

Videá

Embedded thumbnail for V GALLERY NOVA:

Obrázky