Pripomenuli sme si

Medzinárodný deň Dunaja
29.06.2023

Pripomenuli sme si

Medzinárodný deň Dunaja

 

Aj v tomto roku si Žitnoostrovské osvetové stredisko (zriaď. TTSK) pripomenuli dôležitosť európskej veľrieky DUNAJ už XIV. ročníkom Medzinárodný deň Dunaja.

Dňa 26. júna 2023, v našich priestoroch Gallery Nova a Kreatív klubu si žiaci ZŠ na ul. Smetanov háj v Dunajskej Strede sa sústredili na zvýšenú potrebu ochrany a zdrojov pitnej vody na Žitnom ostrove. Súčasťou podujatia bola prednáška obohatená rôznymi knižnými publikáciami a informačnými bulletinmi k aktuálnej téme. Lektorka podujatia, metodička ŽOS Mgr. Erika Sinová, účastníkom pripomenula, kde naša európska veľrieka pramení, jej dĺžku a ústie do Čierneho mora. Pozornosť zamerala taktiež na rôzne zaujímavosti, týkajúce sa našej druhej najdlhšej rieky v Európe a najdlhšej rieky v Európskej únii. Upozornila deti na dôležitosť znižovania odpadu a hlavne, že z prírody všetky svoje fľaše, mikroténové vrecúška a iný odpad z obalov nesieme domov!!!, do smetného kontajnera. Súčasťou výchovno-vzdelávacieho stretnutia bola aj žiakmi obľúbená tvorivá dielňa s environmentálnou tematikou. Žiaci si s veľkým zaujatím zhotovovali rôzne foto rámiky, závesné obrázky na dvere, či stenu súvisiace s vodnou, morskou tematikou a Dunajom. Pracovali s drevenými špachtličkami, akrylovými farbami, fixkami, kamienkami či filcom. Zhotovený spomienkový predmet si mohli žiaci vziať so sebou. Pestrá ponuka bola aj v našom Filmovom klube ŽOS, kde odborný metodik Áron Derzsi premietal deťom zaujímavé filmy s následnou diskusiou. Boli to filmy: Dunaj 1. a 2., Dunajský Klátov, Významný chránený park v Gabčíkove a jeho obyvatelia, Život včiel, Vzduch nie je odpad. Všetky tieto tituly boli vyrobené pre osvetovú potrebu našej organizácie a autorom je Bc.  Áron Derzsi. Tieto filmy sú dostupné na našom https://www.youtube.com/channel/UCdeYq_wITvDfROElWVMoXoA

a aktuálne ich ponúkame aj na našom https://www.facebook.com/osvetaDS/

Štrnásty ročník tematických podujatí Medzinárodného dňa Dunaja je len jednou kapitolou celoročného pôvodného programu ŽOS Studňa Európy – zachráň živú vodu!, ktorý už organizujeme sedemnásty rok! Ochrana životného prostredia je vecou každého z nás. Žiaľ, ešte stále nie prirodzenou súčasťou občana, keď sa človek pozrie do kontajnera na papier a nájde tam plastové fľaše či bagandže, alebo vidí veľké kosenie trávnikov – až na koreň.  Kedy sa už ľudia zobudia ?!!

 

Text: -ES-  plus -sve-

Foto: Bc. J. K. Stefankovics, Bc. Áron Derzsi, -ES-

 

Obrázky