Maľujú, modelujú, tvoria

Festival dobrej nádeje
11.10.2016

Maľujú, modelujú, tvoria

IV. ročník tvorivosti
 
Žitnoostrovské osvetové stredisko /zriaďovateľ TTSK / v prvý októbrový týždeň t.r. spustilo seriál tvorivých stretnutí talentovaných klientov sociálnych ústavov z celého okresu s renomovanými výtvarníkmi. Prvé aktivity sa uskutočnili na pôde ŽOS – v Gallery Nova a v Kreativ klubovni. Medzi účastníkov prišli Mgr. Dániel Krascsenits – tvorba z hliny, Mgr. art. Anna Ozsvald – maľba na hodváb, Lu Ema Máziková – enkaustika / maľba farebnými voskami technikou žehlenia /,  Mgr. Gabriela Borosová – dekupáž a Erika Sinová – tvorba z koráliek.
 
Nálada a atmosféra boli neopísateľné, pretože tvorivosť lieči a uzdravuje, uvoľňuje psychické bloky a vytvára harmóniu. Lektori a samotní účastníci sa tešili z každého hotového diela. Osobitne všetkých zaujala zatiaľ nie veľmi známa enkaustika, pri ktorej sa na špeciálnu žehličku nanášajú farebné vosky a potom sa tvorí obraz. Nikto túto možnosť nenechal nevyužitú. Veľmi dôležitým prvkom však bol aj nesmierne krásny prístup L.E. Mázikovej, ktorá na záver do každého ústavu vytvorila a darovala nevšedný obraz. Tak isto zaujala aj maľba na hodváb. Tento rok výtvarníci dostali pripravené rámiky s natiahnutým hodvábom, do ktorých im základnú formu vytvorila A. Ozsvald. Tento štýl si zvlášť vyžaduje jemnú motoriku a sústredenosť, pretože hodváb, je síce silný textilný materiál, ale treba k nemu pristupovať s obzvlášť veľkou pozornosťou. Minulý rok sme túto techniku mali prvý raz a tak sa k práci už pristupovalo odvážnejšie... D. Krascsenits ponúka svoje vytvorené a časom overené techniky tvorby z hliny, ktoré sú nesmierne pútavé a spätne pôsobia na človeka upokojujúco. Podujatia budú pokračovať po celý október – a to v centre ZPMP v D. Strede a veľkým stretnutím v MsKS vo Veľkom Mederi.
 
Finále projektu, ktorý pripravila odborná metodička ŽOS Mgr. Ingrid Molnár, je plánované na 9. novembra vernisážou pod názvom S dobrou nádejou v Gallery Nova. Záverom treba oceniť aj prácu ergoterapeutov a všetkých tých, ktorí sa o klientov domovov starajú. Je to určite náročná práca, ale kto si k ľuďom, žijúcim so zdravotným či mentálnym oslabením nájde vzťah, nájde aj silu a motiváciu na každý nový deň. Navyše na týchto stretnutiach nevznikajú „len“ krásne umelecké predmety, ale predovšetkým krásne vzťahy a nezabudnuteľné skúsenosti a zážitky.
 
Podujatie je organizované len vďaka  príspevku MK SR – kultúra znevýhodnených skupín.
 
-sve-
 
Foto: archív autora
 
Čítať 592 krát