Čo sme stihli ešte pred: Iný Zanzibar

Gallery Nova
23.03.2020

Čo sme stihli ešte pred: Iný Zanzibar

V piatok 6. III. 2020 prišiel na Žitný ostrov studený front a výdatný dážď. Lenže v GALLERY NOVA v Dunajskej Strede bolo teplo a slnečno. Práve sa otvárala výstava úspešného fotografa EDMUNDA ÖRZSIKA  Zanzibar trochu inak.

 

Hudobným programom prispela speváčka ERIKA VOLNER BOROS, ktorá zaspievala niekoľko svetových evergreenov. Prítomných privítal predseda kultúrnej komisie a poslanec MsÚ v Dunajskej Strede Ladislav Gútay. Spoločne s Janou Svetlovskou predstavili osobnosť a hlavne fotografickú tvorbu E. Örzsika, ktorý profesionálne pôsobí ako detský lekár, kardiológ, v súčasnosti na klinike v Rakúsku. Fotografia je jeho veľkou láskou už od detstva a vyše 40 rokov  pôsobí ako externý fotograf pre rôzne noviny a časopisy, posledných desať rokov pre agentúru TASR. Jeho vzťah k tomuto médiu sa rodil už v ranom detstve, lebo mama, učiteľka chémie a biológie viedla na škole fotokrúžok. /Aj tu vidieť, ako veľmi sú dôležité mimoškolské aktivity/. Väčšina čitateľov pozná jeho dokumentačné a reportážne fotografie, ale treba zdôrazniť, že z týchto fotografických polôh už dávno prešiel do ďalšej – umeleckej. Aj keď  základňou jeho záujmu je  šport, zvlášť futbal, pred pár rokmi pribudla ďalšia vášeň   MALKIA park. Ale všetky uvedené spája jedna nadčasová aktivita a tou je cestovanie. Blízke i ďaleké. Nejde však len o „dobývanie“ kultúrnych či prírodných pamiatok, Edmund Örzsik  veľmi citlivo vníma spoločnosť navštívenej krajiny, dokonca aj tie najjemnejšie odtiene. Radosti i starosti aj toho najobyčajnejšieho človeka, ktorého na cestách stretne. Na dnešnú výstavu si po dôkladnej úvahe a po zasadnutí rodinnej rady predsa len vybral Zanzibar.

ZANZIBAR trochu inak.

Iný Zanzibar, iný svet.

Stačí si len letmo pozrieť výstavu a zistíte, že na cestu si nabalil nielen všetky objektívy, ale napríklad aj množstvo sladkostí a drobností, ktorými chcel potešiť domácich. Hlavne deti, veď  je detský lekár ...

Zanzibar je v súčasnosti v kurze, je to vyhľadávaná turistická lokalita. Lenže práve táto expozícia nie je reklamou pre cestovné kancelárie. Autor nám do Dunajskej Stredy priniesol esenciu pokory a chudoby. Radosti a pokoja. Jednotlivé zábery nám stavajú zrkadlo hodnôt. Tých pravých,  hodnôt slobodného života.

Atmosféra vernisáže bola mimoriadne radostná, akoby sa emócie usmiatych a spokojných ľudí z fotografií preniesli na tých v galérii.

Výstava v GALLERY NOVA je otvorená do 27. III. 2020.

Podujatie zorganizovalo Žitnoostrovské osvetové stredisko, ktorého zriaďovateľom je TTSK.

Text a foto: žos

Obrázky