Barcs – zabudnutá rieka

Gallery Nova
19.09.2021

Barcs – zabudnutá rieka

Netradične v utorok – 14. IX. 2021 sa uskutočnila vernisáž nevšednej fotografickej výstavy pod tajomným názvom BARCS – ZABUDNUTÁ RIEKA. Skôr ako vám ponúkneme pár informácií o autoroch a vernisáží, predstavíme vám tých, ktorí v novembri minulého roka založili Občianske združenie DUNAVIT.

DUNAVIT je formácia dobrých ľudí, ktorým leží na srdci osud našej žitnoostrovskej prírody a všetko čo k nej patrí. Napriek „mladosti“, má toto združenie za necelý rok existencie toľko úspešných a prírode prospešných aktivít, že sa v tejto oblasti zaradili v našom regióne na samý vrchol. Sledujú a mapujú život prírody, zverejňujú dôležité informácie, zaktivizovali na jar verejnosť k zberu odpadu z prírody, z lesov, brehov kanálov a pod, zasadili nespočet stromov v intravilánoch obcí a ...

A odkrývajú zabudnutú históriu jednej rieky, ktorá bola zrejme storočia prirodzenou súčasťou nášho regiónu a odrazu ... zmizla. Nevyparila sa, ale ako tu bolo zvykom, na našom „mokrom“ Žitnom ostrove sa meliorizovalo, odvodňovalo,

koryto rieky bolo rozorané a postupne začlenené do veľkých plôch poľnohospodárskej pôdy. Nestratila sa úplne, z výšky vidieť čarovné meandre tejto rieky a kto vie? Možno nám dá o sebe ešte vedieť .

Starí Žitnoostrovčania vedia veľa. O storočnej, 5OOročnej aj 1000 ročnej vode... Ktovie, kedy sa nám pripomenie. Lebo príroda a voda zvlášť si pamätajú. 

Pôsobivou hrou na gitare nám k slávnostnej atmosfére prispela hudobným programom talentovaná žiačka ZUŠ v D. Strede KINGA MELICHER. Jej hudobným pedagógom je Mgr. Juraj Šabo.

Prítomných hostí privítala Mgr. Jana Svetlovská, riaditeľka ŽOS a k histórii rieky a k samotnej výstave hovoril Mgr. Péter FODOR. Medzi prítomnými boli aj vzácni hostia PaedDr. József Menyhárt, PhD, poslanec TTSK a Mgr. Rozália HERVAY, poslankyňa TTSK a prezidentka NATÚRPARK Žitný ostrov.

K autorom výstavy, ktorých sme mali česť aj osobne na vernisáži privítať:

Péter Fodor vyštudoval lesnícku školu a v súčasnosti je učiteľom biológie na ZŠ s vjm. v Jahodnej. Je známym fotografom prírody a autorom mnohých exkluzívnych kníh o prírode.

Csaba Mészáros je absolventom poľnohospodárskeho inžinierstva na Univerzite Istvána Széchényiho a jeho obľúbenou činnosťou je fotografovanie prírody.

László Tóth vyštudoval Stavebnú fakultu Technickej univerzity v Bratislave. Fotografovanie prírody a ornitológia sú jeho koníčkami.

Výstava prináša mimoriadne zábery z výšky, kde veľmi jasne vidieť kade rieka Barcs tiekla, krásne meandre v poliach, ale sú tú aj jedinečné zábery vtákov a zvierat, ktoré len tak ľahko neuvidíte.

A tak napriek názvu výstavy, môžeme polemizovať, či rieka Barcs je zabudnutá... Zrejme nie, veď máme o nej výstavu.

Využite možnosť v GALLERY NOVA do 30. septembra – vstup zdarma.

Vedúcou podujatia je odborná metodička výtvarníctva PhDr. Dagmar Madarásová.

Sponzorom je firma MINIT.

 

Text: jana svetlovská

Foto: ŽOS - jAs

Videá

Embedded thumbnail for Barcs – zabudnutá rieka

Obrázky