Autorská výstava Ladislava Kertésza

Gallery Nova
04.09.2019

Autorská výstava Ladislava Kertésza

Futbal v Dunajskej Strede alebo Dunajská Streda vo futbale?

V podvečer dňa 4. septembra 2019 sa v GALLERY NOVA uskutočnila vernisáž nevšednej autorskej výstavy pod názvom Futbal objektívom LADISLAVA KERTÉSZA.

 

„Futbal v Dunajskej Strede alebo Dunajská Streda vo futbale?“ -  touto rečníckou otázkou uviedla výstavu riaditeľka Žitnoostrovského osvetového strediska Jana Svetlovská. „Už viac ako 100 rokov je pre naše mesto futbal prioritou. V poslednom čase sa stávame futbalovým veľkomestom strednej Európy. Nie však len okázalým rozvojom, novými objektmi, víťazstvami, ale aj preto, že tu je vybudované mimoriadne zázemie, fanúšikovia, priatelia až futbalistická rodina, ktorú nám môžu závidieť aj svetové mužstvá. Lenže dnes nejde o výsledky, o prvý či druhý polčas. Dnes ide o umenie. Poézia na ihrisku i v hľadisku tak, ako nám ju ponúka citlivé oko a objektív Laciho Kertésza.“ Kurátorom výstavy je Jozef KEPPERT, zakladateľ FOTOKLUBU v Galante, ktorý slávi 45 rokov trvania, dlhoročný riaditeľ Vlastivedného múzea. Vo svojom príhovore zdôraznil fakt, že ako predseda poroty okresnej súťaže AMFO mal možnosť sledovať umelecký rast autora. Jeho začiatky a formovanie tvorby. Futbalom sa začal zaoberať len posledné roky a pritom fotí od svojich šiestich rokov. Jeho vzorom bol otec, ktorý sa venoval fotografovaniu, jeho zaujatie a vášeň pre objektív. Mimochodom bol prítomný aj na vernisáži. Pricestoval do Gallery Nova z Budapešti. Pán Keppert zvlášť spomenul moment, keď sa v súťaži AMFO začali objavovať tzv. „futbalistické fotografie“, ktoré expozíciu vždy spestrili. L. Kertész bol každoročne medzi víťazmi a jeho tvorba čoraz viac vzbudzovala pozornosť. Zaujímavosťou je fakt, že za futbalom cestuje po celej Európe, má zachytené aj portréty významných osobností, ktoré sa objavujú v hľadisku, či mimoriadne uznávaných lídrov futbalu. Akom ďalej J. Keppert uviedol, fotiť tak akčné scény plné dynamiky a napätia vôbec nie je jednoduché a preto si tvorba Ladislava Kertésza zasluhuje skutočný obdiv.“ Svojim hudobným a speváckym umením slávnosť obohatila talentovaná Réka Kázmér, ktorú pripravuje hlasová pedagogička Mária Farkasová. Réka svojim osobitým prejavom a zvláštne zafarbeným hlasom má veľkú budúcnosť a právom vyhradené miesto aj na veľkých pódiách.

Hosťami podujatia bol viceprimátor Attila Karaffa s manželkou, Gyula Hodossy, predseda Spolku maďarských spisovateľov na Slovensku, Ervin Barczi, umelecký fotograf a člen našej poroty Amfo, Tímea Takács, za odbor kultúry MsÚ a pán Kertész senior ako aj mnohí ďalší.  

V závere podujatia pozval autor výstavy Laci Kertész všetkých účastníkov na „tematické“ fotenie do Kreativ klubu ŽOS, kde každému záujemcovi vyhotovili s manželkou Renátou Barczi fotografiu ako darček a spomienku na slávnostný večer.

Ďakujeme firme MINIT s.r.o., ktorá opätovne podporila podujatie ŽOS.

-foto-ŽOS-

Obrázky