ŽITNOOSTROVSKÉ PASTELKY
štvrtok, 31 január 2019 00:00

XIX. Žitnoostrovské pastelky 2018 v Šamoríne: Pastelky, Mikuláš a Csali Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

XIX. Žitnoostrovské pastelky 2018 v Šamoríne:

Pastelky, Mikuláš a Csali

 

Šiesteho decembra prišiel do Šamorína svätý Mikuláš a každému, kto poslúchal, priniesol darčeky... A siedmeho decembra prišli do tohto pekného mesta Pastelky. Nie hocaké, ale pestré, farebné, dobre vystrúhaé. Výber z XIX. ročníka z medzinárodnej súťaže výtvarnej tvorivosti detí predškolského veku ŽITNOOSTRVSKÉ PASTELKY.  Dosiaľ za zapojili deti až z 19 krajín Európy a Ázie, spolu vyše 33 000 účastníkov.

Do tohto ročníka prišla takmer 1600 výtvarncýh prác, z ktorých odborná porota pre výstavu v júni v dvoch galériách vybrala 215 obrazov a na ocenenie 50 rovnocenných víťazov. Len pre zaujímavosť uvediem, že formát dosahoval veľkosť od A3 po A1, čo je skutočne veľkolepé ak si uvedomíte, že kreslili deti v MŠ a ZUŠ do sedem rokov. Vernisáž v Galérii I. Tallósa Prochászku v MsKS sa uskutočnila 7. XII. 2018 za účasti veľkého počtu malých divákov - škôlkarov, pedagogičiek a aj mnohých rodičov detí. Prítomných pozdravila v úvode riaditeľka MsKS Myrtil Nagy, ktorá o.i. ocenila celkové posolstvo výstavy a fakt, že ju môžu vidieť aj Šamorínčania. V príhovore Jany Svetlovskej, riaditeľky Žitnoostrovského osvetového strediska, sa publikum dozvedelo zaujímavosti z histórii a súčasnosti tejto ojedinelej súťaže. Zo spätnej väzby zo zahraničia vieme, že Žitnoostrovské pastelky sa radia k špičkovým podujatiam v rámci Európy a Ázie. Aj tento rok bola v júni odovzdaná Cena primátora Šamorín, pána Gábora Bárdosa. Ďakujeme. A pevne dúfame, že aj deti zo Šamorína za úspešne zapoja do XX. ročníka.

Vystúpenie súboru DFS KIS CSALI pod vedením Francisky Valacsay a Móniky Dóczé bolo skutočným bonbónikom programu. Možno domácich to až tak neprekvapuje, ale my, ktorí nemáme šancu vidieť ich často, sme unesení. Ale úplne. Deti tancujú s nefalšovanou radosťou a nadšením a aj to je vysoká známka profesionality. Veselá atmosféra strhla celé publikum a potlesk nemal konca kraja. Navyše, a to treba zvlášť zdôrazniť, keď ich práve v tento deň čakal veľký galaprogram pri príležitosti 40. výročia založenia súboru. B*L*A*H*O*Ž*E*LÁ*M*E !!! nech sa im darí aj naďalej, veď skutočnosť, že ich je už viac ako 180 hovorí za všetko.

j.svetlo

englisch  magyar  slovenčina