GALLERY NOVA
pondelok, 15 december 2014 11:05

Ján Melišek - vernisáž Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Vernisáž v Gallery Nova

 

Výtvarník Ján „Xavier" Melišek je našej umeleckej verejnosti známy a lepšie povedané, aj dobre spoznateľný. Napriek tomu, že žije a tvorí vo Veľkých Úľanoch, je pravidelným účastníkom krajskej súťaže Výtvarné spektrum v Dunajskej Strede. A veru, väčšinou aj jej víťazom.


Vernisáž z tvorby tohto neprofesionálneho, ale úspešného výtvarníka sa uskutočnila 10. decembra v GALLERY NOVA. Ján Melišek začal s maľovaním takmer pred 25 rokmi - ako samouk a za ten čas prešiel bohatou vývojovou etapou, osvojil si aj rôzne tvorivé techniky. Okrem klasických ako sú akryl , olejomaľba, začal tvoriť aj technikou airbrush – americká retuš, ktorá sa aplikuje pomocou striekacích pištolí, taktiež tvorí a maľuje na telo – bodypainting. Aj v tejto oblasti získal autor významné, aj medzinárodné ocenenia. Okrem obrazovej tvorby sa venuje aj maľovaniu na textil a reklamnej maľbe. Je členom Klubu výtvarníkov okresu Galanta, ktorý zastrešuje Galantské osvetove stredisko /TTSK/.


O pestrosti jeho tvorby svedčí aj súčasná expozícia. Témy, ktoré nám autor ponúka sú reálne pohľady na veci života, na predmety všednosti, ktoré my skôr prehliadame. Nie sú to však len „veci pre vec" samotnú, nejaký druh materializmu, ale práve umeleckým uchopením ich autor povyšuje do sféry estetickej a tým aj duchovnej. Upozorňuje tým aj nás ostatných.


- Zaujímavý je aj štýl zobrazenia, keď sa autor zameriava na samotný predmet – či už ovocie, pohár s nápojom či horiacu cigaru, pretože dokáže vyabstrahovať podstatu, diváka neruší žiadne pozadie, či niečo iné. - ako v odbornom príhovore o.i. zdôraznil akademický sochár Ladislav SZABÓ, - autor divákom ponúka v dnešnej atmosfére vzácnu komoditu – oddych a pokoj, ktoré z týchto obrazov priam sálajú.

 

Hviezdou tejto vernisáže bola aj mladučká / 9 ročná / speváčka, poslucháčka ZUŠ v Dunajskej Strede – Sofia JÁNOŠKOVÁ, ktorá napriek veku získala už mnohé víťazstvá. Jej spev, krásne zafarbený hlas a presvedčivý prejav, bez ozvučenia, ohromili každého účastníka a my sa môžeme len tešiť na jej ďalšie vystúpenie.
Podujatie zorganizovalo Žitnoostrovské osvetové stredisko/ TTSK/ v réžii metodičky Bc. Gabriely Borosovej. Výstava v GALLERY NOVA potrvá do 31. januára 2015.


-sve-
Foto: archív autora

englisch  magyar  slovenčina