GALLERY NOVA
pondelok, 17 október 2016 02:00

Hostili sme maďarských umelcov Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

V GalleryNova:

Hostili sme maďarských umelcov

Svetové združenie maď.fotografov je spolok zastrešujúci umelcov, ktorí žijú mimo svojej materskej krajiny – Maďarska. Nie sú to profesionáli so zvučnými titulmi z umeleckých škôl, ale ich práca je profesionálna a zvučná. Možno aj preto sú ich fotografie také krásne, lebo sa nimi nemusia živiť... Fotia pre radosť, pre tú svoju i našu. Vernisáž výberu víťazných diel zo súťaže XVI. ročníka Medzinárodnej výstavy umeleckej fotografie maďarských fotografov sa uskutočnila dňa 12. X. 2016 v podvečer, v GALLERY NOVA v Dunajskej Strede.

V úvode programu hudobným vstupom prispeli talentovaní poslucháči ZUŠ okresného mesta, Sára Tóth – priečna flauta a András Nagy – gitara pôsobivou Kummerovou skladbou Skecero. Slávnostného večera sa zúčastnil aj vzácny hosť – predseda Svetového združenia Dr. Sándor Patrus z Budapešti. Kurátorom výstavy bol predseda komárňanského fotoklubu Tivadar Nagy, MSZF. Príhovor Dr. Patrusa potešil nielen účastníkov súťaže, ale aj samotných organizátorov. Okrem iného uviedol, že už dávno počul o malej, komornej galérii v Dunajskej Strede, ktorá má nesmierne zaujímavú atmosféru a ponúka priam rodinné prostredie. Aj to bol dôvod, prečo sa na vernisáž do nášho mesta vybral. A skutočnosť ho potešila, pretože sa u nás cíti veľmi príjemne a úprimne si váži, že práve v GALLERY NOVA našli maďarskí umelci podporu a takú symbolickú „strechu nad hlavou“. Tivadar Nagy zhodnotil priebeh súťaže, ktorá bola vyhlásená v troch kategóriách: všeobecná farebná monochrómna fotografia, kategória zameraná na život a dielo grófa Istvána Széchenyiho a tretia kategória – maďarské ľudové stavby. Do súťaže sa prihlásilo 102 autorov z 8mych krajín, odborná porota vybrala 27 víťazov. V každej kategórii boli udelené tri víťazné miesta a šesť diplomov - čestných uznaní. Združenie vydáva aj hodnotný katalóg, v ktorom sú práce zvečnené. V takýchto súťažiach je darom aj výber pre výstavu a zaradenie do katalógu. Zo Slovenska sa medzi týchto najlepších dostali - Lajos Mészáros, Mária Virágh a Tamás Bátky. Výstava má premiéru v Budapešti, kde je aj slávnostné vyhlásenie výsledkov a potom putuje do Dunajskej Stredy, neskôr do Komárna, Levíc, Nesvád, Štúrova a tento rok aj do Nových Zámkov. Expozícia silne oslovuje a nesie aj hlboké posolstvo, vypovedá síce bez slov, obrazom, ale hlavne emóciou. Je skutočne maďarská, lebo do sveta – z jednotlivých krajín Európy - nesie maďarského ducha, maďarského génia. Združeniu treba len blahoželať k tomu, že aj v súčasnosti udržuje vysokú úroveň tradície, ale aj k tomu, že má tak vzácnych členov a fotografov. Určite majú dobré aparáty a drahú techniku, majú aj výnimočné oči, lebo vidia to, čo ostatní nie, ale predovšetkým to najdôležitejšie nesú do sveta vo svojich srdciach. A to prostredníctvom výstavy v GALLERY NOVA ponúkajú aj nám. Za to im patrí vďaka.

Výstava je bezplatne prístupná v Gallery Nova do 1. XI. 2016. Podujatie zorganizovalo Žitnoostrovské osvetové stredisko /TTSK/ v spolupráci s HELIOS fotoklubom v Komárne. Organizačneho zabezpečovala metodička ŽOS Mgr. Gabriela Borosová.

j. svetlo

foto: archív autorky

englisch  magyar  slovenčina