GALLERY NOVA
streda, 14 september 2016 02:00

Slávnosť v GALLERY NOVA Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Hosťom večera bola Andrea Zimányiová:

Slávnosť v GALLERY NOVA

Príjemný septembrový podvečer prežili účastníci vernisáže v GALLERY NOVA dňa 7. IX. v Dunajskej Strede. Expozícia umeleckých fotografií LADISLAVA POLLÁKA nesie názov CAMERA OBSCURA, ktorej súčasťou sú aj makro zábery, krajinky či portrét. Magický latinský názov pre neinformovaných treba objasniť: camera obscura je vlastne doma vyrobený fotoaparát, lepšie povedané predchodca fotoaparátu, ktorý si aj dnes môžete zostaviť ľahko prístupnýchz pomôcok. Princíp popísal už dávno pred našim letopočtom čínsky filozof Mo Ti či Aristoteles. A práve tento štýl fotenia, ktorý si „fajnšmekri“ vizuálneho umenia vychutnávajú zvlášť v dnešnej dobe digitálov, očaril aj Ladislava Polláka.

Výstavu otvoril JOZEF KEPPERT, Majster Zväzu slovenských fotografov, zakladajúci člen a čestný prezident Fotoklubu v Galante. V ostaných rokoch aj predseda odbornej poroty okresnej fotosúťaže AMFO, ktorú organizuje Žitnoostrovské osvetové stredisko. A práve minulý rok bol náš autor vyhlásený nielenže za Objav roka 2015, ale aj za absolútneho víťaza súťaže. J. Keppert vo svojom príhovore okrem iného vyzdvihol aj snahu umelca priblížiť nám vesmírne dianie – spln Mesiaca, jeho fázy, čo je pri bežnej optike veľmi obtiažne. A tu treba pripomenúť, že autor sa v civilnom povolaní, ako právnik, venuje úplne inej sfére, od umenia veľmi vzdialenej. Ako sám hovorí, v bežnom živote si vždy nájde čas na prírodu, na prostredie v ktorom žije a snaží sa prizerať inak ako v behu povinností. Takto vznikajú fotografie citlivého oka, ktoré oslovujú jedinečnosťou, so záujmom o detail, ktorý nám v živote a to práve dnes, uniká. Expozícia pôsobivých obrázkov, kvety, vtáky, drobný hmyz, či Mesiac vo vesmíre šíri harmóniu, pokoj a radosť zo života. Sú tu aj nevšedné obrazy rodného mesta Dunajskej Stredy, ktoré umelecky dotvoril a tak sa približujú k impresionistickému štýlu. Slávnostnú atmosféru na osvete ovplyvnil aj mimoriadny kultúrny program! Populárna a obľúbená speváčka ANDREA ZIMÁNYIOVÁ spievala v našom meste asi prvý raz. Nesmierne zaujala poslucháčov nežnými šansónmi v doprovode gitaristu a skladateľa Juraja Buriana. Bola to vitamínová bomba na dušu ... /Nečudo, že na druhý deň sa susedia z ulice spytovali, že čo sa u nás dialo a kto to tak krásne spieval…J /. Andrea nezostala nič dlžná svojim poslucháčom a bez akýchkoľvek hviezdnych manierov pobudla aj po svojom programe medzi ľuďmi, porozprávala sa, odpovedala na početné, zvedavé otázky a hlavne tu zanechala krásnu a hlbokú stopu ... VĎAKA!

Príjemný večer sa niesol v duchu záhradnej slávnosti aj ďalej, vďaka pohosteniu, na ktoré pozývala rodina Pollákovcov a tak nečudo, že návštevníci vydržali až do neskorého večera.

Organizátori - Žitnoostrovské osvetové stredisko /zriaďovateľ TTSK/ tento moment ocenil obzvlášť preto, že vernisáž sa uskutočnila v čase začínajúcej rekonštrukcie strechy hlavnej budovy. Vedúcou podujatia je odborná metodička Mgr. Gabriela Borosová.

Výstavu si môžete pozrieť do 7. X. 2016. Oplatí sa prísť.

j.sve-

Foto: archív autora

englisch  magyar  slovenčina