GALLERY NOVA
streda, 02 marec 2016 01:00

Fodor Peter Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

Výstava, ktorú v týchto dňoch ponúka GALLERY NOVA v Dunajskej Strede nie je „len“ umeleckým zážitkom. Bohatá expozícia farebných fotografií pod názvom ČAROVNÝ ŽITNÝ OSTROV autora Petra FODORA sa môže stať aj súčasťou prírodovedy, vlastivedy či biológie, alebo virtuálnou prechádzkou popri Dunaji.

Medzinárodne uznávaný fotograf sa skôr ako umelcom stal nevšedným znalcom prírody svojho regiónu. Od raného detstva trávil veľa času vo voľnej prírode pri Dunaji, hlavne pri Malom Dunaji a tak nečudo, že spoznávaniu chránenej krajinnej oblasti sa ako pedagóg upísal na celý život. Sám o tom hovorí:

O podnety nikdy nebola núdza. Bolo to predovšetkým okolie moje dediny – Jahodnej a samozrejme svet mŕtvych ramien Dunaja. Zdali sa byť výborným terénom na učenie, pôsobili a do dnešného dňa na mňa pôsobia veľkou príťažlivou silou. Míľniky po sebe nasledovali pomaly. Veľa potuliek, veľa učenia, rozširovanie výbavy – všetko to malo svoje zvláštne čaro. Tak sa to teda všetko začalo... doma, na Žitnom ostrove.“

Zaujímavé je, že Peter Fodor začal fotiť relatívne neskoro – až v dospelosti. Keď už mal veľa napozerané, naštudované, zažité. A až keď si našetril na aparáty, ktoré zohľadnili jeho nemalé nároky. Na kvalitu hotovej fotografie. A ako sa hovorí, nestačí sa len pozerať a cvakať, treba aj vidieť. Treba aj veľkú mieru trpezlivosti. Čakať, v tichu a v pokore k Božiemu stvorenstvu. Jedine tak môžu vzniknúť tak prenádherné zábery, ktoré autor ponúka .. Z jeho vyznania treba ešte spomenúť jeden fakt. Veľakrát mu aj rôzni odborníci radili, alebo aj v knihách čítal ako treba fotiť, čo treba zohľadniť. Ale napokon zostal verný sám sebe, svojej intuícii a  Božej inšpirácii, bez ktorej by nič pekné na svete nevzniklo ... Peter poslúchol, načúval a oplatilo sa. Pretože už vydal aj tri veľmi pôsobivé knihy. Na sklonku minulého roka mu vyšla skutočne nevšedná kniha s názvom Zlatá záhrada. Okrem toho je tu aj zaujímavý výpočet iných aktivít: v roku 2005 bol zakladajúcim členom Slovenskej Asociácie Fotografov Prírody, kde päť rokov zastával aj post predsedu. Taktiež v roku 2009 vyšla jeho prvá kniha s názvom Skryté zázraky Žitného ostrova, v roku 2014 Divý eden, v ktorej sa objavili fotografie z jeho ciest po Afrike. Je členom Medzinárodnej Organizácie Fotografie Prírody. Od začiatku sa zúčastňuje medzinárodných súťaží, kde už získal aj niekoľko významných ocenení. Je aktívnym členom aj združenia Divy Žitného ostrova, v ktorom má možnosť pomáhať a chrániť prírodu. Mnohé z jeho záberov sú nezastupiteľnou dokumentáciou chránených lokalít a tvorov.

Vernisáž výstavy sa v galérii Žitnoostrovského osvetového strediska /zriaďovateľ TTSK / uskutočnila 24. II. 2016 v réžii odbornej metodičky ŽOS Bc. Gabriely Borosovej. Hudobným vstupom krásne prispela Zuzana Horváthová hudbou majstrov hrou na priečnej flaute.

Výstava potrvá do 11. marca, vstup je zdarma a zvlášť pozývame žiakov a učiteľov, pretože ide o nevšedné zábery vzácnych a chránených živočíchov.

PS: Ďakujeme všetkým Vám , ktorí ste na vernisáž prišli a aj tým, ktorí ešte prídete pozrieť tú nádheru na stenách J)))

A gratulujeme Petrovi, okrem iného - učiteľovi zo ZŠ v Jahodnej. Je to človek, akých bežne vo svete nestretávame a aj preto mu želáme veľa úspechov, radosti a pokoja.

Bolo nám cťou pripraviť mu výstavu

 

jana svetlovská

 

Foto

jAs

englisch  magyar  slovenčina