GALLERY NOVA
streda, 16 december 2015 01:00

Peter Cseh v Gallery Nova Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(1 Hlasovať)

Umenie nové a celkom iné

Predstavovať mladého talentovaného keramikára PETRA CSEHA našej verejnosti naozaj už netreba. Aj keď ide o mladého muža, má už na svojom konte niekoľko kolektívnych, ale už aj úspešné samostatné výstavy. Tá, zatiaľ, posledná sa ponúka v GALLERY NOVA v Dunajskej Strede a vernisáž sa uskutočnila dňa 9. XII. vo večerných hodinách.

Kurátorom výstavy, ktorá spája viacero Petrových talentov, okrem keramiky, je to i maľba a fotografie, je jeho výtvarný pedagóg Mgr. Daniel Krascsenits. Vo svojom príhovore veľkú pozornosť venoval odbornému rastu autora, mnohým krásnym spomienkam zo školy – presnejšie v Centre voľného času - i mimo nej,  obdivu jeho umeleckým vlohám a predovšetkým úsiliu s ktorým sa odznova vrhá do nových výziev tvorby. Vyzdvihol ojedinelosť Petrovho keramického „rukopisu“, ktorý prináša dnešnému svetu úžitkové umenie nové a celkom iné. „ Je nesmierne vzácne“, uviedol, „práve v súčasnosti keď sa tak ľahko kopíruje objaviť dielo, ktoré nesie neopakovateľné originálne posolstvo. A takým určite je Petrova keramika. “ Hudobným programom prispela pedagogička ZUŠ hrou na priečnej flaute Zuzana Horváthová. Peter Cseh je rodákom z okresného mesta, ale vyrástol v Dolnom Bare. V tejto obci aj tvorí. Absolvoval štúdium slovenskej majoliky v Modre a umeleckej keramiky v Pezinku. Tu mal možnosť spolupracovať s viacerými známymi slovenskými keramickými majstrami. Strednú umeleckú školu úžitkovej keramiky ukončil v roku 2003. V roku 2013 si založil firmu na výrobu keramiky. Po pár rokoch si vytvoril unikátny vlastný štýl a techniku umelecko-remeselnej tvorby. Spojil viac druhov starých, menej známych technik ako COLOR CLAY (farebná hlina), či staro - ázijská technika NERIAGE a NERIKOMI, ktoré sa zaraďujú medzi najťažšie tvarovacie techniky. Vystavoval v Bratislave, v Pezinku a v rokoch 2014 a 2015 v Dunajskej Strede. V roku 2015 sa zúčastnil súťaže Výtvarné spektrum, kde na okresnom a krajskom kole získal prvé miesto. Jeho práce boli vystavené aj na celoštátnej súťaži v Trenčíne 2015.

Je skutočne zaujímavým zážitkom nielen prezrieť si jeho diela, ale mať možnosť sa s Petrom Csehom aj porozprávať: „ Mám pocit, že inšpirácia prichádza ku mne akoby zázrakom. Nie je to o tom, že by som si povedal, že teraz idem urobiť to alebo ono, takú formu, taký vzor. Hotové dielo sa tvorí v čase a niekedy akoby aj mimo mňa. Sám som veľakrát prekvapený z hotovej misy, vázy, amfóry ... Som veľmi vďačný za tento dar. Prináša mi to pokoj a radosť, dnes vzácne hodnoty. Dúfam a želám si, aby to pocítili aj ľudia, ktorí si moje dielo kúpia ... Neustále viac a silnejšie si uvedomujem, že patríme k sebe – všetci, že sme prepojení a máme si navzájom pomáhať. Je dôležité aby aj naše deti poznali svoje historické korene, aby sa nevenovali len tým pominuteľným hodnotám, ktorými sú dnes tak veľmi obklopené. Neviem síce či sa takouto tvorbou dá uživiť, keď v ponuke je toľko lacnej, strojom a v ďalekej cudzine vyrábane, keramiky, zatiaľ viac investujem ako zarobím, ale som rozhodnutý hline zostať verný.“

Výstavu, ktorú organizovalo Žitnoostrovské osvetové stredisko/ zriaďovateľ TTSK/ si môžete bezplatne prezrieť až do konca januára. Vedúcou podujatia je metodička ŽOS Bc. Gabriela Borosová. A v prípade, že by ste pod stromčekom miesto darčeka našli peniaze, odporúčame vám práve niečo z diela nášho autora. Navyše, v keramike našich žitnoostrovských majstrov / a máme tú vzácnych / si môžete byť istí, že kupujete tzv. neškodný tovar, bez použitia farieb s ťažkými kovmi – čo sa pri tých lacných dovozových nedá zaručiť.  

jana svetlovská

Foto: archív autora

englisch  magyar  slovenčina