Medzinárodný deň Rómov - prehliadka rómskych talentov
piatok, 20 apríl 2018 00:00

XIII. Medzinárodný deň Rómov Žitného ostrova Doporučený

Ohodnotiť túto položku
(0 hlasov)

XIII. Medzinárodný deň Rómov Žitného ostrova

Úspešnú tradíciu, jedinečného a jediného festivalu v kraji založili spoluorganizátori ešte v roku 2004. Ten tohtoročný festival sa uskutočnil v Mestskom kultúrnom stredisku vo Veľkom Mederi dňa 12. IV. 2018.

Na pódiu sa stretli žiaci, študenti, ale aj dospelí a v hľadisku sedeli diváci z mnohých miest a obcí okresu. V úvode programu zaznela rytmická rómska hymna a prítomným sa prihovorili Ladislav Gúttay, riaditeľ MsKS, Doc. József Ravasz, PhD. riaditeľ Inštitútu pre romologický výskum,
metodiku a praktickú aplikáciu v Dunajskej Strede,
a Jana Svetlovská, riaditeľka ŽOS. Hosťom podujatia bol aj primátor Veľkého Medera JUDr. Samuel Lojkovič. Scenár bol dvojjazyčný – slovenský, maďarský, ale zaznela aj rómčina. Už tradične s kvalitným programom rómskeho spevu a tanca prišli žiaci a študenti z mnohých lokalít okresu. Zo Spojenej špeciálnej internátnej školy s vjm. z Okoča, zo Štvrtku na Ostrove, z Lehníc, z Tonkoviec, z Horného Baru a zo samotného Veľkého Medera. Sprievodným podujatím bola aj dnes slávnostná vernisáž s vyhodnotením víťazov výtvarnej okresnej súťaže XIV. Farebný svet Rómov, ktoré vyhlásilo ŽOS. Vyše sto obrázkov z celého okresu posúdila porota pod vedením výtvarného pedagóga Mgr. Dániela Krascsenitsa. Expozícia tých najlepších zdobí vstupnú halu MsKS do konca mesiaca a jasne vypovedá o živote a snoch rómskych detí. Víťazné práce postupujú na celoštátne kolo do Galanty.

Prehliadku organizovalo Žitnoostrovské osvetové stredisko /zriaďovateľ TTSK/, Mestské kultúrne stredisko vo Veľkom Mederi v réžii metodičky ŽOS Mgr. Ingrid Láng. Podujatie finančne podporil KULT MINOR - Fond na podporu kultúry národnostných menšín.

englisch  magyar  slovenčina