Na stránke sa momentálne pracuje, preto niektoré funkcie nie sú dostupné.

HVIEZDOSLAVOV KUBÍN - Na počesť 170. výročia narodenia barda slovenskej literatúry!

nedeľa, 31 marec 2019 22:00

HVIEZDOSLAVOV KUBÍN - Na počesť 170. výročia narodenia barda slovenskej literatúry! Doporučený

Hviezdoslavov Kubín

Na počesť 170. výročia narodenia barda slovenskej literatúry!

 

Okresná súťaž v oblasti umeleckého prednesu HVIEZDOSLAVOV KUBÍN, už šesťdesiateho ročníka,  sa uskutočnila v priestoroch Žitnoostrovského osvetového strediska v dňoch 20 a 21. III. 2019. Odborným garantom a osnovateľom propozícií je Národné osvetové centrum, ktoré súťaž  prvýkrát vyhlásilo v roku 1954. Súťaž tento rok je vyhlásená  Na počesť 170. výročia narodenia Pavla Országha Hviezdoslava, barda slovenskej literatúry.

Žiaľ, jeho geniálna tvorba, vzhľadom na fakt, že je zaradená medzi tzv. povinné čítanie /dnes už ani to/ zostáva nielen pre mladých, ale aj dospelých nepoznaná.  Básnický cyklus  KRVAVÉ SONETY získal v čase vzniku nesmiernu pozornosť v celej Európe a hovorilo sa aj o nominácii na Nobelovu cenu mieru. Ide totiž o básnikovu reakciu na nezmyselnosť vojny. Práve dnes je aktuálnosť Hviezdoslavovho diela ešte  výraznejšia ako v čase vzniku. A tej hodnotnej tvorby je oveľa viac ... Na adresu umeleckého prednesu treba povedať, že je to náročná činnosť a v súčasnosti, v čase bohatých ponúk virtuálneho sveta počítačových programov je priam zázrak, že naše deti a mládež mu venujú čas a energiu. Vďaka patrí aj ich učiteľom, ktorí ich na súťaž pripravujú.  Atmosféra na osvete bola v týchto dňoch opäť výnimočná, bzukot ako v úli... Od skorého rána prichádzali žiaci a študenti v sprievode pedagógov, ale opäť aj v sprievode  členov rodiny / čo nás veľmi tešíííí/.   Odborné poroty v štyroch vekových kategóriách pracovali pod vedením legendárneho publicistu a spisovateľa Jána Kamenistého, Mgr. Jaroslavy Čajkovej, metodičky z NOC Bratislava a Mgr.  Eriky Forgách, úspešnej  recitátorky a moderátorky. Atmosféra súťaže bola tvorivá a počúvať niektoré prednesy bol skutočne zážitok. Možno tomu prispel aj fakt, že po dva minulé roky sme organizovali cyklické semináre umeleckého slova Sviatok slovenčiny, ktoré boli venované aj pedagógom, aj žiakom.

Na krajskom kole nás budú reprezentovať: Hana Šimurdová z QSI Ba Šamorín /súkromná jazyková škola presídlená z ba do Šamnorína /, pripravila  ju  Mgr. Patrícia Durčáková, Petra Mancošová zo ZŠ Mateja Bela Šamorín, Mgr. Helena Szarvašová, Nina Kubincová zo ZŠ J.A, Komenského Veľký Meder, pripravila ju Dr.Judita Borsická, ďalej Saskia Kollárová z Gymnázia M.R. Štefánika, pripravila ju Dr. Zuzana Greňová, Nina Kristína Dubovská, ktorú pripravila Mgr. Dana Balážiová, Laura Hegedűsová, zo ZŠ Smetanov háj v D. Strede, pripravila ju Mgr. Zuzana Brathová a Dominik Boris z Gymnázia M.R. Štefánika, ktorého pripravila Mgr. Gabriela Bitterová.  Víťazom blahoželáme a želáme im v Trnave veľa úspechov. Tak ako býva zvykom, k diplomu pribudla aj hodnotná kniha a ocenení boli aj panie učiteľky, ktoré mali víťaza v svojej kategórii. Okrem  ocenených zlatým, strieborným a bronzovým pásmom boli udelené aj Čestné uznania. Osobitne treba spomenúť prednes skúsenej recitátorky Niny K. Dubovskej, ktorá ako jediná prednášala dielo „jubilanta“ Hviezdoslavovu Hájnikovu ženu.  A veľmi pôsobivo.

Po súťaži v každej skupine prebiehal odborný seminár, kde sa porotcovia venovali individuálne každému prednesu a dobrými radami  našich súťažiacich posúvajú na vyššiu úroveň.

Podujatie metodicky viedla Bc. Erika Sinová.

jana svetlovská

Foto: žos -jAs

Čítať 256 krát Naposledy zmenené piatok, 05 apríl 2019 13:33

Please publish modules in offcanvas position.